Kozmetik Ürünlerde Challenge Test Zorunlu Mudur?

Challenge Test

Challenge test ( tarama-zorlama testi) kozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılan koruyucunun  antimikrobiyal etkinliğini belirlemek için gereklidir. Kozmetik ürün raf ömrü ve kullanım süresince mikrobiyal kontaminasyon içermemelidir. Kozmetik ürünler birçok formülasyona sahiptir. Formülasyondaki bileşenler koruyucunun etkisinin olumlu veya olumsuz etkileyebilirler.

Koruyucu etkinlik testi Challenge test(tarama-zorlama testi), bitmiş ürünün yapay kontaminasyona maruz bırakılarak mikrobiyal kontaminasyon riskinin ölçülmesine dayanır. Testlerin tekrarlanabilirliğini sağlaması amacıyla kullanılacak mikroorganizmalar; Avrupa Birliğinin herhangi bir ülkesinin resmi koleksiyonlarından alınmış Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ve Candida albicans  suşları olmalıdır. Ürünü kontemine etme kapasitesi olan mikroorganizmalar, tarama zorlama testi için en doğru mikroorganizmalardır.  Bunlara ilaveten yaygın görülebilen bakteri ve mantarlar da izole edilip tarama testine ilave edilerek özel amaçlarla kullanılabilir. Ürün kombinasyonun da konsantrasyonun altına düşen koruyucu miktarı üründe limitlerin üzerinde mikroorganizma üremesine neden olur. Bu nedenle koruyucu etkinlik testleri ürünün güvenle kullanılabileceğini gösteren testlerdir. Formülasyonda yer alan  koruyucunun kozmetik ürünü koruyabileceği güvencesi, depolama ve tüketilme süresince bozulma riskine karşın kozmetik ürünlere challenge testi yapılmalıdır.

KOZMETİK ÜRÜNLERDE CHALLENGE TEST ZORUNLU MUDUR?

Bitmiş ürünlerde tarama-zorlama testinin gerekli olmadığı düşük mikrobiyolojik riskli ürünler için ; Alkol içeriği >%20 olan ürünler, organik çözeltilere dayalı ürünler , yüksek-düşük pH ürünler, tek kullanımlık ve açılmayan ürünlerde vb. için bilimsel doğrulama sağlanmalıdır . Bunun dışında kalan kozmetik ürünlerde tarama-zorlama testinde koloni oluşturabilir, mikroorganizma sayısı izin verilen limitlerde olmayabilir.

CHALLENGE TESTTE HANGİ METODLARLA BAKILIR?

1-ISO11939(CTFA)

2-İngiliz Farmakopesi(EP)

3-Avrupa Karmakopesi(USP), protokollerine göre yapılır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s